STK12C68-5C55M
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
STK12C68-5C55M
STK12C68-5C55M
Part Number
STK12C68-5C55M
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28CDIP
Data sheet
STK12C68-5C55M.pdf
Category
Memory
Delivery Services
STK12C68-5C55M
Comments
    STK12C68-5C55M Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologyNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
    Access Time35 ns
    Memory Size64Kb (8K x 8)
    Memory TypeNon-Volatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatNVSRAM
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case28-CDIP (0.300", 7.62mm)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)