VFD13AMS43MFSAA
Home > All Products > Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules > Motor Driver Boards, Modules
VFD13AMS43MFSAA
VFD13AMS43MFSAA
Part Number
VFD13AMS43MFSAA
Manufacturer
Delta Electronics/Industrial Automation
Description
VFD-MS300, 7.5HP 5.5KW 460V 13A
Data sheet
VFD13AMS43MFSAA.pdf
Category
Motor Driver Boards, Modules
Delivery Services
VFD13AMS43MFSAA
Comments
    VFD13AMS43MFSAA Specifications
    SeriesMS300
    RoHSRoHS
    TypeModule
    Features-
    InterfaceUSB, RS-485
    Motor TypeAC Motor
    Part StatusActive
    Mounting TypeChassis Mount
    Voltage - Load-
    Wattage - Load5500 W
    Current - Output13A
    Number of Motors1
    Voltage - Supply460VAC
    Control / Drive TypeVariable Frequency Drive (VFD)
    Operating Temperature-20°C ~ 40°C