AAT1146IJS-1.2-T1
AAT1146IJS-1.2-T1
AAT1146IJS-1.2-T1
Part Number
AAT1146IJS-1.2-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Description
IC REG BUCK 1.2V 400MA SC70JW-8
Data sheet
AAT1146IJS-1.2-T1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AAT1146IJS-1.2-T1
Comments
    AAT1146IJS-1.2-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TFSOJ (0.069", 1.75mm Width)
    Current - Output400mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.4MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SC70JW
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V