AAT1217ICA-1.2-T1
AAT1217ICA-1.2-T1
AAT1217ICA-1.2-T1
Part Number
AAT1217ICA-1.2-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Description
IC REG BOOST ADJ 750MA TSOT23-6
Data sheet
AAT1217ICA-1.2-T1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AAT1217ICA-1.2-T1
Comments
    AAT1217ICA-1.2-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Current - Output750mA (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)0.5V
    Voltage - Output (Max)5.5V
    Supplier Device PackageTSOT-23-6
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V