AAT1217ICA-3.3-T1
AAT1217ICA-3.3-T1
AAT1217ICA-3.3-T1
Part Number
AAT1217ICA-3.3-T1
Description
IC REG BOOST 3.3V 500MA TSOT23-6
Data sheet
AAT1217ICA-3.3-T1.pdf
Delivery Services
AAT1217ICA-3.3-T1
Comments
    AAT1217ICA-3.3-T1 Specifications
    TopologyBoost
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)0.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-6
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V