AAT1219IWP-1-1.2-T1
AAT1219IWP-1-1.2-T1
AAT1219IWP-1-1.2-T1
Part Number
AAT1219IWP-1-1.2-T1
Description
IC REG BOOST ADJ 800MA 12TDFN
Data sheet
AAT1219IWP-1-1.2-T1.pdf
Delivery Services
AAT1219IWP-1-1.2-T1
Comments
    AAT1219IWP-1-1.2-T1 Specifications
    TopologyBoost
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case12-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output800mA (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.25V
    Voltage - Input (Min)2.4V
    Voltage - Output (Max)5V
    Supplier Device Package12-TDFN (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3V