AAT2158AIVN-0.6-T1
AAT2158AIVN-0.6-T1
AAT2158AIVN-0.6-T1
Part Number
AAT2158AIVN-0.6-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Description
IC REG 1.5A LOW NOISE QFN33-16
Data sheet
AAT2158AIVN-0.6-T1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AAT2158AIVN-0.6-T1
Comments
    AAT2158AIVN-0.6-T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSwitchReg™
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.4MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.4V
    Voltage - Output (Max)6V
    Supplier Device Package16-QFN (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V