ADP1614ACPZ-650-R7
ADP1614ACPZ-650-R7
ADP1614ACPZ-650-R7
Part Number
ADP1614ACPZ-650-R7
Description
IC REG BOOST ADJ 4A 10LFCSP
Data sheet
ADP1614ACPZ-650-R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
ADP1614ACPZ-650-R7
Comments
    ADP1614ACPZ-650-R7 Specifications
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-VFDFN Exposed Pad, CSP
    Current - Output4A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching650kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.5V
    Voltage - Output (Max)20V
    Supplier Device Package10-LFCSP-WD (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V