ADP2106ACPZ-3.3-R7
ADP2106ACPZ-3.3-R7
ADP2106ACPZ-3.3-R7
Part Number
ADP2106ACPZ-3.3-R7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16LFCSP
Data sheet
ADP2106ACPZ-3.3-R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
ADP2106ACPZ-3.3-R7
Comments
    ADP2106ACPZ-3.3-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-WQFN Exposed Pad, CSP
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-LFCSP-WQ (4x4)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V