ADP2118ACPZ-2.5-R7
ADP2118ACPZ-2.5-R7
ADP2118ACPZ-2.5-R7
Part Number
ADP2118ACPZ-2.5-R7
Description
IC REG BUCK 2.5V 3A 16LFCSP
Data sheet
ADP2118ACPZ-2.5-R7.pdf
Delivery Services
ADP2118ACPZ-2.5-R7
Comments
    ADP2118ACPZ-2.5-R7 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-WQFN Exposed Pad, CSP
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching600kHz, 1.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-LFCSP-WQ (4x4)
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V