ADP2164ACPZ-1.2-R7
ADP2164ACPZ-1.2-R7
ADP2164ACPZ-1.2-R7
Part Number
ADP2164ACPZ-1.2-R7
Description
IC REG BUCK 1.2V 4A 16LFCSP
Data sheet
ADP2164ACPZ-1.2-R7.pdf
Delivery Services
ADP2164ACPZ-1.2-R7
Comments
    ADP2164ACPZ-1.2-R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-WQFN Exposed Pad, CSP
    Current - Output4A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching500kHz ~ 1.4MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage - Input (Min)2.7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-LFCSP-WQ (4x4)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V