AOZ2152EQI-28
AOZ2152EQI-28
AOZ2152EQI-28
Part Number
AOZ2152EQI-28
Manufacturer
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Description
POWER IC EZBUCK
Data sheet
AOZ2152EQI-28.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AOZ2152EQI-28
Comments
    AOZ2152EQI-28 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesEZBuck™
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case18-PowerWFQFN
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)28V
    Voltage - Input (Min)6.5V
    Voltage - Output (Max)23.8V
    Supplier Device Package18-QFN (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V