AP1501A-T5L-U
AP1501A-T5L-U
AP1501A-T5L-U
Part Number
AP1501A-T5L-U
Description
IC REG BUCK ADJ 5A TO220-5
Data sheet
AP1501A-T5L-U.pdf
Delivery Services
AP1501A-T5L-U
Comments
    AP1501A-T5L-U Specifications
    PackageTube
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)37V
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.23V