AP1506-12K5G-13
AP1506-12K5G-13
AP1506-12K5G-13
Part Number
AP1506-12K5G-13
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Data sheet
AP1506-12K5G-13.pdf
Delivery Services
AP1506-12K5G-13
Comments
    AP1506-12K5G-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)22V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V