AP1506-33T5L-U
AP1506-33T5L-U
AP1506-33T5L-U
Part Number
AP1506-33T5L-U
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Data sheet
AP1506-33T5L-U.pdf
Delivery Services
AP1506-33T5L-U
Comments
    AP1506-33T5L-U Specifications
    PackageTube
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)22V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V