AP1507-D5L-U
AP1507-D5L-U
AP1507-D5L-U
Part Number
AP1507-D5L-U
Description
IC REG BUCK ADJ 3A TO252-5
Data sheet
AP1507-D5L-U.pdf
Delivery Services
AP1507-D5L-U
Comments
    AP1507-D5L-U Specifications
    PackageTube
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)22V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)18V
    Supplier Device PackageTO-252-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.23V