AP1509-50SL-13
AP1509-50SL-13
AP1509-50SL-13
Part Number
AP1509-50SL-13
Description
IC REG BUCK 5V 2A 8SOP
Data sheet
AP1509-50SL-13.pdf
Delivery Services
AP1509-50SL-13
Comments
    AP1509-50SL-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)22V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V