AP1512-33K5L-13
AP1512-33K5L-13
AP1512-33K5L-13
Part Number
AP1512-33K5L-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263-5
Data sheet
AP1512-33K5L-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AP1512-33K5L-13
Comments
    AP1512-33K5L-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching50kHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V