AP1601M10G-13
AP1601M10G-13
AP1601M10G-13
Part Number
AP1601M10G-13
Description
IC REG BOOST ADJ 1.5A 10MSOP
Data sheet
AP1601M10G-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AP1601M10G-13
Comments
    AP1601M10G-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Current - Output1.5A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching100kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)1.1V
    Voltage - Output (Max)5.5V
    Supplier Device Package10-MSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)2V