AP3003S-12TRE1
AP3003S-12TRE1
AP3003S-12TRE1
Part Number
AP3003S-12TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Data sheet
AP3003S-12TRE1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
AP3003S-12TRE1
Comments
    AP3003S-12TRE1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)32V
    Voltage - Input (Min)15V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V