FAN5361UC12X
FAN5361UC12X
FAN5361UC12X
Part Number
FAN5361UC12X
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG BUCK 1.2V 600MA 6WLCSP
Data sheet
FAN5361UC12X.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
FAN5361UC12X
Comments
    FAN5361UC12X Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesTinyBuck®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UFBGA, WLCSP
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching6MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WLCSP (1.23x0.88)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V