FAN65004B
FAN65004B
FAN65004B
Part Number
FAN65004B
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG BUCK 70V 6A 35PQFN
Data sheet
FAN65004B.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
FAN65004B
Comments
    FAN65004B Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case35-PowerWFQFN
    Current - Output6A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)65V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)32.5V
    Supplier Device Package35-PQFN (6x6)
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V