ISL9111AEH33Z-T7A
ISL9111AEH33Z-T7A
ISL9111AEH33Z-T7A
Part Number
ISL9111AEH33Z-T7A
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc
Description
IC REG BOOST 3.3V 800MA SOT23-6
Data sheet
ISL9111AEH33Z-T7A.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
ISL9111AEH33Z-T7A
Comments
    ISL9111AEH33Z-T7A Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up
    TopologyBoost
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Current - Output800mA (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.2MHz
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)3.1V
    Voltage - Input (Min)0.6V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-SOT
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V