L4973V3.3
L4973V3.3
L4973V3.3
Part Number
L4973V3.3
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG BUCK ADJ/3.3V 3.5A 18DIP
Data sheet
L4973V3.3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
L4973V3.3
Comments
    L4973V3.3 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable (Fixed)
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output3.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching100kHz ~ 300kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)55V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)50V
    Supplier Device Package18-DIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.5V (3.3V)