LM1572MTCX-3.3/NOPB
LM1572MTCX-3.3/NOPB
LM1572MTCX-3.3/NOPB
Part Number
LM1572MTCX-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16TSSOP
Data sheet
LM1572MTCX-3.3/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM1572MTCX-3.3/NOPB
Comments
    LM1572MTCX-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Output1.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching500kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage - Input (Min)8.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-TSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V