LM2574-12BN
LM2574-12BN
LM2574-12BN
Part Number
LM2574-12BN
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
52KHZ SIMPLE 0.5A BUCK REGULATOR
Data sheet
LM2574-12BN.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2574-12BN
Comments
    LM2574-12BN Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V