LM2574HVN-12
LM2574HVN-12
LM2574HVN-12
Part Number
LM2574HVN-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8DIP
Data sheet
LM2574HVN-12.pdf
Delivery Services
LM2574HVN-12
Comments
    LM2574HVN-12 Specifications
    PackageTube,Tube
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V