LM2574M-3.3
LM2574M-3.3
LM2574M-3.3
Part Number
LM2574M-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 14SOIC
Data sheet
LM2574M-3.3.pdf
Delivery Services
LM2574M-3.3
Comments
    LM2574M-3.3 Specifications
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V