LM2574N-3.3
LM2574N-3.3
LM2574N-3.3
Part Number
LM2574N-3.3
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG MULTI CONFG 3.3V 8DIP
Data sheet
LM2574N-3.3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2574N-3.3
Comments
    LM2574N-3.3 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
    TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.75V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V