LM2575-3.3BN
LM2575-3.3BN
LM2575-3.3BN
Part Number
LM2575-3.3BN
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 16DIP
Data sheet
LM2575-3.3BN.pdf
Delivery Services
LM2575-3.3BN
Comments
    LM2575-3.3BN Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-DIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V