LM2575-3.3BWM-TR
LM2575-3.3BWM-TR
LM2575-3.3BWM-TR
Part Number
LM2575-3.3BWM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 24SOIC
Data sheet
LM2575-3.3BWM-TR.pdf
Delivery Services
LM2575-3.3BWM-TR
Comments
    LM2575-3.3BWM-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package24-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V