LM2575HVS-12-NS
LM2575HVS-12-NS
LM2575HVS-12-NS
Part Number
LM2575HVS-12-NS
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 3.2
Data sheet
LM2575HVS-12-NS.pdf
Delivery Services
LM2575HVS-12-NS
Comments
    LM2575HVS-12-NS Specifications
    PackageBulk
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V