LM2575HVT-3.3/NOPB
LM2575HVT-3.3/NOPB
LM2575HVT-3.3/NOPB
Part Number
LM2575HVT-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Data sheet
LM2575HVT-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2575HVT-3.3/NOPB
Comments
    LM2575HVT-3.3/NOPB Specifications
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V