LM2575N-15/NOPB
LM2575N-15/NOPB
LM2575N-15/NOPB
Part Number
LM2575N-15/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 15V 1A 16DIP
Data sheet
LM2575N-15/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2575N-15/NOPB
Comments
    LM2575N-15/NOPB Specifications
    PackageTube
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V