LM2575TV-15G
LM2575TV-15G
LM2575TV-15G
Part Number
LM2575TV-15G
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5
Data sheet
LM2575TV-15G.pdf
Delivery Services
LM2575TV-15G
Comments
    LM2575TV-15G Specifications
    PackageTube,Tube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.75V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V