LM2576-12WT
LM2576-12WT
LM2576-12WT
Part Number
LM2576-12WT
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5
Data sheet
LM2576-12WT.pdf
Delivery Services
LM2576-12WT
Comments
    LM2576-12WT Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V