LM2576-3.3BU
LM2576-3.3BU
LM2576-3.3BU
Part Number
LM2576-3.3BU
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
52KHZ SIMPLE 3A BUCK REGULATOR
Data sheet
LM2576-3.3BU.pdf
Delivery Services
LM2576-3.3BU
Comments
    LM2576-3.3BU Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V