LM2576-3.3WU-TR
LM2576-3.3WU-TR
LM2576-3.3WU-TR
Part Number
LM2576-3.3WU-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Data sheet
LM2576-3.3WU-TR.pdf
Delivery Services
LM2576-3.3WU-TR
Comments
    LM2576-3.3WU-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V