LM2576D2T-3.3
LM2576D2T-3.3
LM2576D2T-3.3
Part Number
LM2576D2T-3.3
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG MULTI CONFG 3.3V D2PAK-5
Data sheet
LM2576D2T-3.3.pdf
Delivery Services
LM2576D2T-3.3
Comments
    LM2576D2T-3.3 Specifications
    PackageTube,Tube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V