LM2576T-012
LM2576T-012
LM2576T-012
Part Number
LM2576T-012
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-5
Data sheet
LM2576T-012.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2576T-012
Comments
    LM2576T-012 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V