LM2576T-015
LM2576T-015
LM2576T-015
Part Number
LM2576T-015
Description
IC REG MULT CONFG 15V 3A TO220-5
Data sheet
LM2576T-015.pdf
Delivery Services
LM2576T-015
Comments
    LM2576T-015 Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V