LM2576T-12/NOPB
LM2576T-12/NOPB
LM2576T-12/NOPB
Part Number
LM2576T-12/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5
Data sheet
LM2576T-12/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2576T-12/NOPB
Comments
    LM2576T-12/NOPB Specifications
    PackageTube
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V