LM2576T-3.3
LM2576T-3.3
LM2576T-3.3
Part Number
LM2576T-3.3
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG MULT CONFG INV 3.3V TO220
Data sheet
LM2576T-3.3.pdf
Delivery Services
LM2576T-3.3
Comments
    LM2576T-3.3 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V