LM2576TV-012
LM2576TV-012
LM2576TV-012
Part Number
LM2576TV-012
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-5
Data sheet
LM2576TV-012.pdf
Delivery Services
LM2576TV-012
Comments
    LM2576TV-012 Specifications
    PackageTube,Tube
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)7V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V