LM2577M-12
LM2577M-12
LM2577M-12
Part Number
LM2577M-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG MULTI CONFG 12V 3A 24SOIC
Data sheet
LM2577M-12.pdf
Delivery Services
LM2577M-12
Comments
    LM2577M-12 Specifications
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
    TopologyBoost, Flyback, Forward Converter
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Current - Output3A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package24-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V