LM2577S-12
LM2577S-12
LM2577S-12
Part Number
LM2577S-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO263
Data sheet
LM2577S-12.pdf
Delivery Services
LM2577S-12
Comments
    LM2577S-12 Specifications
    PackageTube
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
    TopologyBoost, Flyback, Forward Converter
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V