LM2577T-15
LM2577T-15
LM2577T-15
Part Number
LM2577T-15
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG MULT CONFG 15V 3A TO220-5
Data sheet
LM2577T-15.pdf
Delivery Services
LM2577T-15
Comments
    LM2577T-15 Specifications
    PackageTube
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
    TopologyBoost, Flyback, Forward Converter
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Current - Output3A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching52kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V