LM2585S-12
LM2585S-12
LM2585S-12
Part Number
LM2585S-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
LM2585 4V TO 40V, 3A STEP-UP WID
Data sheet
LM2585S-12.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2585S-12
Comments
    LM2585S-12 Specifications
    PackageBulk
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
    TopologyBoost, Flyback, Forward Converter
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching100kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V