LM2585T-12
LM2585T-12
LM2585T-12
Part Number
LM2585T-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-5
Data sheet
LM2585T-12.pdf
Delivery Services
LM2585T-12
Comments
    LM2585T-12 Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Current - Output3A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching100kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V