LM2588T-12/NOPB
LM2588T-12/NOPB
LM2588T-12/NOPB
Part Number
LM2588T-12/NOPB
Description
IC REG MULT CONFG 12V 5A TO220-7
Data sheet
LM2588T-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2588T-12/NOPB
Comments
    LM2588T-12/NOPB Specifications
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-7 Formed Leads
    Current - Output5A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching100kHz ~ 200kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V